Trávenie nás niekedy dokáže pekne potrápiť. Hoci ide o pomerne chúlostivú tému, asi každý z nás sa už s nejakým tráviacim problémom stretol. Či už ide o problém častej návštevy WC z dôvodu nadmerného vyprázdňovania, alebo naopak, ťažkého vyprázdňovania. Vedeli ste, že v druhom prípade si môžete veľmi efektívne pomôcť aj domácou liečbou?
Neprehliadajte svoje trávenie
Zápcha je v podstate príliš pomalý pohyb jedla tráviacim traktom. To dáva hrubému črevu viac času absorbovať vodu, a tak sa stolica stáva príliš suchou. Na vine môže byť viacero dôvodov: či už vek (starší ľudia sú na zápchu náchylnejší), strava, životný štýl, nízky príjem tekutín, stres alebo užívanie niektorých liekov. Ak WC navštívite menej, než trikrát týždenne, môžete to považovať za chronickú zápchu. V takomto prípade je najlepšie hneď vyskúšať niektorý z našich tipov.
Voda je nevyhnutná pre život a všetko s ním spojené
Pre začiatok vám úplne postačí aj obyčajný stolček alebo kôpka z kníh či časopisov, ktoré na WC možno máte. Použitie stolčeka na WC totiž napodobňuje pozíciu v drepe, ktorá je pre ľudí tou najprirodzenejšou defekačnou pozíciou, na ktorú boli naše telá vytvorené. A všeobecne prospešným sa pre vás stane aj to, ak začnete piť viac tekutín. Dehydratácia je totiž často jedným z najvýznamnejších faktorov, ktoré k zápche prispievajú.
S preháňadlami opatrne
O vláknine ste už určite počuli. Ovsené vločky, celozrný chlieb, orechy, ryža a fazuľa vám môžu pomôcť dostať jej do organizmu viac a tým pádom trochu uľahčiť vyprázdňovanie. Trikom starých mám sú aj sušené slivky. Za prostriedok na dobré trávenie sa považuje napríklad aj olivový olej či pohár vody s citrónom, ktorý dokáže vaše črevá rozpohybovať tým správnym smerom. Pomáhajú aj bylinkové čaje, probiotiká prípadne masáž brucha. A ak ste už naozaj zúfalí a potrebujete rýchlu prvú pomoc, skúste si v najbližšej lekárni vypýtať nejaké preháňadlo. Pozor však na presné dávkovanie – ak ho prekročíte, môžu sa dostaviť vedľajšie účinky ako kŕče a hnačka.